ВЕГЕТАРИЈАНСКИ СЕНДВИЧ СО МОЦАРЕЛА, РУКОЛА И ПЕСТО ОД СУШЕНИ ДОМАТИ

vegetarijanski sendvich so mocarela, rukola i pesto od susheni domati

Во моменти кога немате идеја што да појадувате, немате време да подготвувате голем оброк или се брзате, вегетаријанскиот сендвич е спас! Француско лепче со моцарела, рукола и песто од сушени домати звучи прекрасно, нели? Пробајте го овој едноставен рецепт од само три состојки и уживајте во вкусот!

vegetarijanski sendvich so mocarela, rukola i pesto od susheni domati

Време на подготовка: 15 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
2 багети
200 гр моцарела
100 гр песто од сушени домати
рукола (по желба)

Подготовка

  1. Исечете го багетот по должина и отворете го.
  2. Премачкајте со убав слој песто од сушени домати.
  3. Моцарелата исечете ја на резанки и наредете ги по должината на багетот. Истото направете го и со другиот багет.
  4. Во меѓувреме вклучете ја рерната на 180 степени да се загрее.
  5. Во загреаната рерна ставете ги багетите и оставете неколку минути да се потпечат.
  6. Извадете ги багетите од рерната и додадете ја руколата.
  7. Исечете ги на половина такашто ќе добиете 4 сендвичи.
  8. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи