ВЕГАНСКА ЧОРБА ОД МЕШУНКИ

Veganska chorba od meshunki

Чорбата од мешунки е веганско и безглутенско јадење. Исклучително вкусна и нутритивна храна за студените есенски и зимски вечери, полна со многу протеини. Одличен рецепт кој мора да го пробате.

Veganska chorba od meshunki

Време на подготовка: 30 минути
Подготовка: лесна
Порции: 2 

Состојки
600 гр мешавина од мешунки
1 кромид
15 шампињони
2 моркови
50 сушени  домати
1 голем компир
1 чешне лук
1 литар вода
рузмарин
сол
бибер
чили пиперка

Подготовка

 1. Ставете 1 литар вода да врие и ставете сол.
 2. Исечкајте го кромидот.
 3. Исечете ги шампињоните, морковите и компирите на коцки.
 4. Во тенџере пропржете го кромидот, печурките и морковите 5 минути во маслиново масло.
 5. Додадете ги компирите и сушените шери домати: мешајте неколку минути, а потоа покријте ги со зовриената солена вода.
 6. Варете додека компирите не станат меки, околу 10-15 минути.
 7. Потоа додајте ја мешавината од мешунки, претходно исцедена.
 8. Промешајте и проверете дали е доволно солено.
 9. На крајот на готвењето, додадете лажичка сечкан рузмарин, половина чешне лук и чили пиперчето. Оставете да готви уште неколку минути, а потоа исклучете.
 10. Ако сакате да добиете покремаста чорба, измиксирајте дел од неа.
 11. Послужете со варен ориз или пире од компири. Комплетирајте со малку маслиново масло и бибер.
 12. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи