ТОСТ СО ПЕСТО

tost so pesto

Тостот од песто е вкусен сендвич, кој се состои од две парчиња леб полнети со многу песто, кравји кашкавал и шери домати, што го прават навистина неодолив. Подготвувањето е навистина многу лесно и во секој случај со сигурност е еден од оние тостови што нема само еднаш да го подготвите, затоа што е вкусен и лесен.

tost so pesto

Време на подготовка: 15 минути
Подготовка: лесна
Порции: 1 

Состојки
2 парчиња леб
4 мали шери домати
4 парчиња моцарела
2 лажици песто

Подготовка

  1. Измијте ги шери доматите и исечете ги на парчиња и оставете ги настрана.
  2. Парчињата леб премачкајте ги убаво со слој песто, потоа на едното парче ставете ги парчињата моцарела, одозгора ставете ги сечканите шери домати и затворете со другото парче леб.
  3. Ставете го сендвичот во тавче и пропржете го лебот од двете страни додека не стане златкаста боја.
  4. Откако добро ќе се испече, пресечете го тостот на половина. Вашиот тост е подготвен.
  5. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи