ТИМБАЛО ОД АРТИЧОКИ

Timbalo od artichoki

Тимбало од артичоки е вкусно диетално јадење, кое се припрема со мешање на артичоките со јајца и се пече. Интересно несекојдневно јадење кое ќе ви ја разбуди имагинацијата. Бидете креативни во декорирањето!

Timbalo od artichoki

Време на подготовка: 50 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
8 артичоки
1 кромид
1 снопче мајчина душица
4 јајца
путер по желба
маслиново масло
сол по желба

Подготовка

  1. Исцедете ги артичоките.
  2. Измиксирајте ги артичоките со мајчината душица и јајцата.
  3. Смесата истурете ја во калапите печете 20 минути на температура од 180 ° C.
  4. Извадете ги тимбалите од калапите и сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи