ТЕСТЕНИНИ СО КРЕМА ОД Ф`СТАЦИ И КРЦКАВА СЛАНИНА

shpageti so bazil pesto i slanina

Тестенините со крема од ф`стак и крцкава сланина се вкусен и лесен рецепт за подготовка, богат со вкусови, но и доволно лесен. Во напорни денови кога немате многу време за подготовка на ручек, ова е одлична идеја како да подготвите вкусно и брзо јадење!

shpageti so bazil pesto i slanina

Време на подготовка: 30 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
320 гр тестенини (шпагети)
200 гр крема од ф`стак
100 гр сланина (на коцки)
пармезан (по вкус)
маслиново масло
сол
бибер

Подготовка

  1. Ставете ги тестенините да се варат во тенџере со солена вода.
  2. Сланината ставете ја во едно тавче да се испржи.
  3. Откако ќе се бидат готови тестенините, исцедете ги и претурете ги во тавата со сланината во којашто ќе ја ставите и кремата од ф`стак.
  4. Измешајте сè убаво и сервирајте додавајќи одозгора рендан пармезан.
  5. Послужете додека е топло.

Добар апетит!

Употребени производи