ТЕСТЕНИНИ СО ГРАВ

Testenini so grav

Рецептот за тестенини и грав е класика на италијанската кујна, јадење со непогрешлив вкус кој ги има своите корени во руралната традиција. Оваа комбинација на состојки и` дава нова димензија на употребата на гравот во кујната.

Testenini so grav

Време на подготовка: 40 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
320 гр тестенини
200 гр грав
250 гр доматно пире
160 гр сланина
30 гр кромид
30 гр целер
30 гр моркови
1 чешне лук
3 гранчиња рузмарин
2 листови лавор
маслиново масло
бибер
сол

Подготовка

  1. Исчистете го и ситно исечкајте го кромидот, целерот и морковот, а потоа исечете ја сланината на ленти.
  2. Загрејте го маслото во тенџере, додадете едно излупено чешне лук и сечканиот зеленчук и пржете околу 5 минути, потоа додадете ја сланината и продолжете уште неколку минути со готвење. Со кутлача земете од гравот и додајте го во сосот и додадете една кутлача вода.
  3. Потоа додадете го доматното пире и малку сол, бибер и варете 20 минути на умерен оган.
  4. Пред да ги додадете тестенините, извадете две кутлачи од смесата и претурете ги во друг сад, а потоа измиксирајте ги.
  5. Во тенџерето ставете ги тестенините и додадете вода.
  6. Варете ги тестенините мешајќи повремено, секогаш на умерена температура.
  7. Кога тестенините ќе бидат готови, додадете ја претходно измешаната смеса и сечканиот рузмарин, а потоа исклучете ја топлината, покријте ја со капакот и оставете да се одмори 3 минути.
  8. Наросете малку бибер.
  9. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи