СУПА ОД ГРАВ

Supa od grav

Гравот во македонската кујна е прилично употребуван и познат. Овој рецепт ќе ви овозможи да ја проширите неговата употреба. Супата од грав се подготвува едноставно и е одлична за малку да го промените начинот на подготвување на гравот.

Supa od grav

Време на подготовка: 50 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
350 гр грав
8 шери домати
700 мл зеленчукова супа
рузмарин
2 чешниња лук
маслиново масло
сол
бибер (по избор)
леб (по желба)

Подготовка

  1. Во големо тенџере, загрејте 3 лажици масло и ставете ги излупените смачкани чешниња лук и шери доматите исечени на 4 дела околу 1 минута.
  2. Потоа додадете го гравот и две гранчиња рузмарин; пропржете околу 1 минута на висока топлина, мешајќи постојано.
  3. Подгответе ја зеленчуковата супа.
  4. Додајте ја зовриената супа од зеленчук, до ниво до кое гравот не се покрие целосно. Намалете ја топлината, покријте со капак и гответе околу 30 минути.
  5. Повремено проверувајте дали има потреба од повеќе супа. Не мешајте постојано, инаку гравот ќе се раскашави.
  6. Супата од грав е подготвена кога зрната грав ќе бидат меки.
  7. Додадете сол.
  8. Сервирајте ја топла, придружена со парчиња леб или крутони.

Добар апетит!

Употребени производи