ШПАГЕТИ СО ПОЛУСУШЕНИ ЖОЛТИ ДОМАТИ, ТУНА И МАСЛИНКИ

shpageti so polususheni zolti domati, tuna i maslinki

Шпагетите со полусушени жолти домати, туна и маслинки се совршено главно јадење кога имате малку време да готвите, но не сакате да се откажете од убава чинија со тестенини. Ова јадење дава чувство како да сте покрај море и е одличен избор за ручек со пријателите.

shpageti so polususheni zolti domati, tuna i maslinki

Време на подготовка: 40 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
400 гр шпагети
300 гр полусушени жолти домати
60 гр црни маслинки без семка
160 гр туна
1 чешне лук (сечкано)
лута пиперка (по вкус)
маслиново масло по вкус
сол
сечкан магдонос (по избор)
капери во сол (*наша препорака)

Подготовка:

  1. Полусушените жолти домати процедете ги и исечете ги на парчиња.
  2. Во нелеплива тава, ставете го лукот со маслиновото масло и додадете ги полусушените жолти домати, туната (исцедена од нејзиното масло) и црните маслинки без семка исечени на парчиња. Посолете и гответе околу 15 минути.
  3. Откако ќе ги сварите шпагетите малку повеќе ал денте, исцедете ги и ставете ги во тавата со доматите.
  4. Исклучете го огинот и, доколку сакате, додадете го исечканиот магдонос.
  5. Промешајте на исклучен оган.
  6. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи