ШПАГЕТИ СО ПОЛУСУШЕНИ ДОМАТИ, ЛУК, ЛУТО ПИПЕРЧЕ

shpageti so polususheni domati luk luta piperka

Во колективната фантазија на италијанските семејства има две јадења кои се совршена “comfort food”: шпагети со домат и шпагети со лук, масло и луто пиперче. Оваа чинија шпагети ќе ви даде топла прегратка после долгиот работен ден. Одличен избор пред попладневен одмор.

shpageti so polususheni domati luk luta piperka

Време на подготовка: 40 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
400 грама шпагети
6/4 чешниња лук
2 лути пиперки или сушена дробена лута пиперка
200 грама полусушени жолти домати
магдонос
маслиново масло

Подготовка

  1. Варете ги шпагетите во зовриена солена вода.
  2. Во меѓувреме, загрејте го маслиновото масло во тавче на тивок оган, додадете го лукот исечкан на тенки парчиња и исечената лута пиперка на тркалца (прилагодете по ваш вкус).
  3. Полусушените жолти домати исцедете ги.
  4. Кога лукот ќе се кристализира, додадете ги полусушените жолти домати и гответе на умерена топлина, доколку е потребно додадете повеќе масло.
  5. Исцедете ги шпагетите ал денте, истурете ги во тавата, пропржете ги за да го впијат вкусот.
  6. Сервирајте ги со додавање на свеж сечкан магдонос.

Добар апетит!

Употребени производи