ШПАГЕТИ СО КРЕМА ОД АСПАРАГУС И ИНЧУНИ

shpageti so krema od asparagus i inchuni

Шпагети со крема од аспарагус и инчуни се едноставен и вкусен летен прв курс. Го комбинира деликатниот вкус на аспарагус со вкусот на инчуните. Совршени тестенини ако сакате да ги воодушевите сите на вечера!

shpageti so krema od asparagus i inchuni

Време на подготовка: 30 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
320 гр шпагети
100 гр крема од аспарагус
8 инчуни
60 гр пармезан
лебни трошки
маслиново масло
сол
чили пиперка

Подготовка

  1. Во тенџере ставете да врие вода со сол.
  2. Во кремата од аспарагус додадете го пармезанот.
  3. Кога водата ќе зоврие, ставете ги шпагетите и во меѓувреме загрејте маслиново масло во тавче и додајте ги лебните трошки за да ги потпечете и додадете малку сол и чили пиперче.
  4. Исцедете ги шпагетите и испржете ги во тава заедно со песто. Доколку е потребно, додадете мешавина од водата во која ги готвевте тестенините.
  5. За крај, додадете ги потпечените лебни трошки и инчуните.
  6. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи