САЛАТА ОД НАУТ, РУКОЛА И ТУНА

salata od naut, rukola i tuna

Ако сакате на салатата да ѝ дадете поинаква димензија и малку да си поиграте со вкусовите, салатата од наут, рукола и туна е идеална за тоа. Се подготвува многу брзо, а полна е со различни вкусови. Одличен избор за секој дел од денот.

salata od naut, rukola i tuna

Време на подготовка: 15 минути
Подготовка: лесна
Порции: 2 

Состојки
100 гр рукола
2 конзерви туна во масло
220 гр наут
10 шери домати
70 гр црни маслинки без семка
маслиново масло
сол
1 капка оцет
малку оригано (или парченце згмечен лук или босилек)

Подготовка

  1. Измијте ја руколата и исушете ги листовите со крпа.
  2. Истурете ја руколата (можете и да ја исечете) во голема чинија за салати и збогатете ја со шери доматите исечени на половина, црните маслинки, туната и исцедениот наут. Ставете голема количина маслиново масло, сол, малку оригано (или друга избрана арома) и 1-2 капки оцет.
  3. Измешајте ја салатата од наут и рукола.
  4. Сервирајте придружено со домашни кубети или печен леб.

Добар апетит!

Употребени производи