САЛАТА ОД МЕШУНКИ

Salata od meshunki

Салатата од мешунките е богато и хранливо јадење, совршено и за нетолерантни на глутен, вегани и вегетаријанци. Состојките имаат високи нутритивни вредности и се меѓу најсоодветните состојки кога се следи диета со малку протеини. Мешунките се моќен сојузник на здравјето. Овој здрав и вкусен рецепт се подготвува толку едноставно што може да го направите во секој дел од денот.

Salata od meshunki

Време на подготовка: 10 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4

Состојки
500 гр мешавина од мешунки
200 гр леќа (претходно варена)
150 гр пченка (претходно варена)
200 гр шери домати
150 гр зелена салата
½ црвен кромид
неколку листови босилек
маслиново масло
сол

Подготовка

  1. Измијте ја зелената салата и измијте ги доматите и исечете ги на половина.
  2. Ставете го зеленчукот во голема чинија, додајте ги мешавината од мешунки, леќата и пченката. Додадете го исечканиот кромид, исечканиот босилек и зачинете со масло и сол.
  3. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи