САЛАТА ОД КИНОА И ГРАВ

salata od kinoa i grav

Салатата од киноа и грав се подготвува едноставно. Комбинацијата од киноа и грав, со различни зеленчуци и убав киселкаст дресинг го прави ова јадење полно со разни вкусови. Убав и здрав оброк кој ќе ве воодушеви!

salata od kinoa i grav

Време на подготовка: 45 минути
Подготовка: лесна
Порции: 6 

Состојки
ЗА ДРЕСИНГ
5 лажици лимонов сок
1 лажичка сок
1 чешне лук
50гр свеж сечкан коријандер
1 лажичка ким
80мл маслиново масло
бибер по вкус

ЗА САЛАТА
300гр киноа
1 лажица сол
300гр црвен грав
150гр пиперки
1 сечкана лута пиперка
50гр свеж сечкан коријандер
100гр сечкан пролетен кромид
50гр пченка

Подготовка

  1. Во сад изматете го сокот од лимон, сол, сечкан лук, сечкан коријандер и ким и додавајте го маслото додека се меша. Додадете бибер по вкус.
  2. Исцедете ја киноата.
  3. Исцедете го гравот.
  4. Исечкајте ги зеленчуците.
  5. Истурете ја киноата во сад, додадете ги гравот и сите сечкани зеленчуци, измешајте малку пред да го додадете дресингот од лимон, лук, коријандер и ким. Повторно измешајте.
  6. Сервирајте на собна температура.

Добар апетит!

Употребени производи