РИЖОТО СО КРЕМА ОД АСПАРАГУС И РАКЧИЊА

rizoto so krema od asparagus i rakchinja

Како вкусно и брзо јадење, да го воодушевите партнерот или да им се претставите на гостите со спектакуларно јадење, направете го овој рецепт. Комбинацијата од свежината на аспарагусот и текстурата на оризот веќе се уникатна магија, но токму со додавањето на ракчињата добивате едно сосема ново искуство!

rizoto so krema od asparagus i rakchinja

Време на подготовка: 30 минути
Подготовка: средна
Порции: 4 

Состојки
350 гр. ориз
200 гр. крема од аспарагус
14 ракчиња
1 чешне лук
500 мл. супа од зеленчук
3 лажици маслиново масло
сол

Подготовка

  1. Во тава со 3 лажици масло ставете го лукот да се пржи и кога ќе почне да добива боја, извадете го и додајте ја кремата од аспарагус.
  2. Во меѓувреме подгответе ја зеленчуковата супа во паста, растворајќи ја во вода.
  3. Во тенџерето со кремата од аспарагус, ставете три кутлачи од зеленчуковата супа и варете 10 минути, а потоа додајте го оризот.
  4. Полека додавајте ја преостанатата зеленчукова супа и продолжете со готвење уште 10 минути.
  5. Во меѓувреме, во тава ракчињата ставете ги во многу вода околу 2 минути, а потоа исцедете, излупете и додадете ги во садот со оризот.
  6. Добро измешајте, зачинете со сол и гответе на тивок оган уште 1 минута.
  7. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи