РИЖОТО СО АРТИЧОКИ И ЦРВЕНО ПЕСТО

rizoto so artichoki i crveno pesto
rizoto so artichoki i crveno pesto

Време на подготовка: 20 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
200 гр ориз Карнароли
60 гр кромид, излупен и ситно сечкан
2 чешниња лук, излупени и сечкани
60 мл бело вино
420 мл супа од зеленчук
40 гр песто од сушени домати
200 гр срца од артичоки, исечени на 2-3 парчиња
40 гр хопла
2 лажици пармезан

Подготовка

  1. Подгответе ги состојките.
  2. Ставете 1 лажица од маслото од артичоките во тенџере.
  3. Гответе ги лукот и кромидот во маринадата. Додадете го оризот. Измешајте. Додадете бело вино.
  4. Кога виното испари, додадете ја зеленчуковата супа и пестото од сушени домати. Додадете сол и црн пипер и измешајте.
  5. Гответе околу 6 мин, па потоа измешајте повторно.
  6. Додадете ја хоплата и сечените артичоки.
  7. Декорирајте со пармезан
  8. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи