ПРЖЕНИ АРТИЧОКИ АЛА РОМАНА

przeni artichoki ala romana

Пржени арточоки е рецепт на римската кулинарска традиција. Со ваквата подготовка, артичоките ги нарекуваат Римјани. Доволно е само да влезете во кујната и за многу кратко време ќе имате превкусно јадење кое не сте го пробале досега!

przeni artichoki ala romana

Време на подготовка: 25 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
8 артичоки ала романа/срца од артичоки
30 гр брашно
2 јајца
маслиново масло
сол
бибер

Подготовка

  1. Во еден сад измешајте ги јајцата, брашното, 2 лажици маслиново масло, сол и бибер и со миксер измешајте сè добро за да добиете кремаста и мазна смеса.
  2. Исцедете ги артичоките.
  3. Натопете ги артичоките во подготвената смеса и оставете ги 10 минути.
  4. Загрејте масло во тава и, кога ќе стане жешко, ставете ги артичоките, пржејќи ги убаво од двете страни, додека не потемнат.
  5. Исцедете ги од маслото и поставете ги во сад обложен со хартија да го апсорбира вишокот масло 1-2 минути.
  6. Сервирајте ги додека се жешки.

Добар апетит!

Употребени производи