ПОЛЕНТА СО КРЕМА ОД 4 ВИДА СИРЕЊЕ И КРЕМА ОД ЦРН ТАРТУФ

polenta so krema od 4 vida sirenje i krema od crn tratuf

Дозволете да си поиграте со вкусовите и да додадете нешто ново на овој веќе добро познат рецепт. Полентата е застапена во нашата кујна, но овој рецепт ќе ви покаже нов начин како да ја подготвувате. Со едноставно додавање на крема од 4 вида сирење и крема од тартуф ќе добиете чинија полна неодоливи вкусови.

polenta so krema od 4 vida sirenje i krema od crn tratuf

Време на подготовка: 1 час и 15 минути
Подготовка: средна
Порции: 4 

Состојки
½ кг пченкарно брашно
2 л. вода
1 лажица маслиново масло
200 гр крема 4 вида сирење
50 гр рендан пармезан
40 гр крема од црн тартуф
20 гр путер
сол и бибер

Подготовка

  1. Започнете со подготвување на полентата. Ставете тенџере со вода на висока температура и чекајте водата да почне да врие.
  2. Додадете 1 лажица сол, 1 лажица маслиново масло и почнете постепено да го додавате пченкарното брашно, за да не се формираат грутки. Измешајте со дрвена лажица.
  3. Продолжете да мешате постојано во иста насока, мешајќи го најдолниот слој со најгорниот околу 40 минути, додека смесата не стане доволно кремаста и претурете ја во сад за печење.
  4. Во тенџере стопете го путерот, кремата од 4 сирења и кремата од црн тартуф. Мешајте додека не добиете кремаст сос. Прелијте ја полентата со кремастиот сос и одозгора ставете го ренданиот пармезан.
  5. Ставете во рерна неколку минути.
  6. Декорирајте и сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи