ПИТА СО МЕШАНИ ПЕЧУРКИ

salata od kinoa i grav

Полна со вкус, питата со печурки е совршена за есенските денови. Ќе останете вчудоневидени од убавината и вкусот на ова јадење.

salata od kinoa i grav

Време на подготовка: 60 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
една ролна кори за пита
200 мл бешамел или ROBO ROUX BIANCO
500 гр мешавина од
печурки
80 гр пршута
150 гр кравји кашкавал
1 чешне лук
маслиново масло
сол
бибер

Подготовка

  1. Исцедете ги печурките.
  2. Во сад измешајте го бешамел сосот со мешавината од печурки, чувајќи неколку печурки настрана за декорација.
  3. Пршутата исечете ја на ленти.
  4. Во сад за печење со дијаметар од околу 22-24 см, ставете го тестото за пита врз хартијата за печење.
  5. Истурете го полнењето и врз целата површина ставете коцки од кравјиот кашкавал и печурките што ги ставивте настрана.
  6. Преклопете ги вишоците на рабовите на тестото навнатре.
  7. Печете 35 минути на 200 ° C. Кога ќе биде готова питата, оставете да се излади.
  8. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи