ПИЛЕШКО СО СУШЕНИ ДОМАТИ И КАПЕРИ

pilesko so suseni domati i kaperi

Пилешко со сушени домати и капери е италијанско главно јадење богато со различни вкусови кои прават совршен баланс. Извонредната комбинација на различните зеленчуци го прават пилешкото месо совршено. Одличен избор за семеен ручек!

pilesko so suseni domati i kaperi

Време на подготовка: 1 час и 30 минути

Подготовка: лесна

Порции: 8

Состојки
1 цело и сечкано пилешко месо
половина кромид
1 морков
250 гр сушени домати во масло
2 листови босилек
2 листови магдонос
1 шака капери во сол
200 гр зелени маслинки без семка исечени на половина
1 лута пиперка
сол 

Подготовка:

  1. Исечкајте го кромидот, морковот и лутата пиперка и ставете ги во тенџере заедно со парчињата пилешко и маслото од теглата сушени домати.
  2. Отсолете ги каперите во вода.
  3. Оставете да се готви на тивок оган додека да потемнат, додадете ги исечканите сушени домати, капери и маслинки и, доколку е потребно, додадете малку вода.
  4. На крајот на готвењето ставете ги босилекот и магдоносот и оставете ги уште 10 минути. Додадете сол доколку има потреба бидејќи состојките се веќе солени.
  5. Извадете ги парчињата пилешко и изблендирајте го сосот.
  6. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи