ПИЛЕШКО СО ШАФРАН

pileshko so shafran

Пилешко со шафран е вкусно, оригинално и кремасто јадење кое е идеално за вечера кога сакате да ги изненадите вашите гости со вкусен и ароматичен рецепт. Деликатното пилешко месо е зачинето со исклучителен свеж кремаст сос. Во комбинација со печен компир како гарнир, ќе добиете порција на која нема да може никој да одолее.

pileshko so shafran

Време на подготовка: 90 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
1 ½ кг пилешки батаци
1 л бујон од зеленчук
200 мл хопла
1 лажица брашно
1 чаша brandy
половина лажичка шафран
маслиново масло
магдонос
сол
путер
бибер

Подготовка

  1. Подгответе го зеленчуковуит бујон.
  2. Стопете го путерот во тава заедно со маслиновото масло. Додадете ги батаците и оставете неколку минути да се готват на висока температура.
  3. Штом батаците ќе заруменат, истурете ја во садот чашата бренди и оставете да испари. Додадете неколку лажици од топлата супа и продолжете со готвење на тивок оган околу еден час.
  4. Доколку има потреба, додадете уште малку од бујон и зачинете со сол и бибер по вкус.
  5. Во сад ставете една кутлача од бујонот што врие и растопете половина лажичка шафран.
  6. Прекријте го месото со полна лажица брашно. Натопете го месото во супата со шафран и нежно измешајте.
  7. Додајте ја хоплата и повторно промешајте, за да стане месото кремасто и вкусно.
  8. Батаците оставете ги неколку минути да заруменат и украсете со ситно сечкан магдонос.
  9. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи

Преземено од: https://ricetta.it/pollo-allo-zafferano