ПИЦА СО ПЕСТО ОД АРТИЧОКИ, МОЦАРЕЛА И СУШЕНИ ДОМАТИ

pizza so pesto od artichoki, mocarela i susheni domati

Оваа медитеранска пица со крема од артичоки, моцарела и сушени домати на ленти е сè што ви треба за да му дадете поинаква димензија на вашето секојдневие. Леснотијата во правењето ви дозволува да ја подготвите и во најзафатените денови. Одличен избор кој мора да го пробате!

pizza so pesto od artichoki, mocarela i susheni domati

Време на подготовка: 30 минути
Подготовка: лесна

Состојки
песто/крема од артичоки
моцарела
сушени домати
Босилек (по вкус)
пармезан (по вкус)
маслиново масло

Подготовка

  1. Замесете тесто со раце.
  2. Врз тестото ставете од пестото од артичоки печете во рерна на 200 ° C околу 15-20 минути.
  3. Откако ќе биде готово, додајте ја моцарелата исечена на парчиња, сушените домати во ленти, свеж босилек, малку пармезан и малку маслиново масло.
  4. Послужете.

Добар апетит!

Употребени производи