ОРАДА СО АРТИЧОКИ И КОМПИР

orada so artichoki i kompir

Орадата со артичоки и компири во тава е многу вкусно главно јадење. Подготовката на ова јадење е многу едноставна. Најпрво ќе треба да ги готвите компирите и артичоките во тава, а потоа да ги додадете добро исчистените филети од риба. На овој начин ќе добиете јадење богато со вкус и совршено за вечера за вашето семејство.

orada so artichoki i kompir

Време на подготовка: 60 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
400 гр орада (филети)
2 компири
4 артичоки
маслиново масло
сол
бело вино

Подготовка

  1. Подгответе ги компирите, излупете ги, измијте ги и исечете ги на кругови што не се премногу дебели, но ниту премногу тенки.
  2. Артичоките исцедете ги и исечете ги на половина.
  3. Земете голема тава, прелијте со малку маслиново масло, ставете на оган и ставете ги компирите. Оставете да пропржат неколку минути, потоа додадете малку вода, затворете го капакот и варете 15 минути.
  4. Потоа додадете ги филетите од риба, истурете го виното и варете уште 10-12 минути. Доколку е потребно, продолжете со готвењето уште неколку минути за да оставите течноста да се испари целосно.
  5. На крај додадете ги исечените артичоки.
  6. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи