ЛАЗАЊИ СО ПЕСТО

lazanji so pesto

Лазањите со песто се совршен избор кога сакате да ги изненадите вашите гости со необично и оригинално јадење. Подготовката и реализацијата е едноставна. За околу половина час ќе имате неверојатно вкусно јадење!

lazanji so pesto

Време на подготовка: 40 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
450 гр кори за лазањи
1 л бел ру/бешамел сос
250 гр песто
60 гр пармезан
тенко сечени резанки кашкавал (по желба)

Подготовка

  1. Земете сад за печење и премачкајте го дното со белиот ру.
  2. Поставете една кора за лазањи за да создадете слој и покријте ги со бел ру и песто.
  3. Посипете со пармезан и продолжете на истиот начин додека не ги имате сите слоеви што ги сакате, завршувајќи со бел ру и песто.
  4. Посипете ја површината со многу пармезан за да создадете вкусен гратин кој го прави вашето јадење уште повкусно.
  5. Меѓу слоевите вметнете по едно или повеќе парчиња кашкавал.
  6. Посипете со пармезан и во ставете да се пече во загреана рерна на 180 ° C околу 45 минути. Откако површината ќе стане златкаста, извадете ги од рерната и оставете да се изладат околу 15 минути пред да ги послужите.
  7. Прво покријте ја тавата со алуминиумска фолија и извадете ја фолијата во последните 10 минути од печењето. Можете да ја искористите и функцијата за скара. Овие мали трикови ќе ви овозможат да добиете одличен резултат кој ќе се допадне секому.
  8. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи