ЛАЗАЊИ СО МЕШАНИ ПЕЧУРКИ И МОЦАРЕЛА

Lazanji so meshani pechurki i mocarela

Рецептот Лазањи со мешани печурки и моцарела е брз и лесен за подготовка, а ќе добиете вкусно и миризливо есенско јадење. Ова кремасто и богато јадење е деликатес што ќе го сакаат сите.

Lazanji so meshani pechurki i mocarela

Време на подготовка: 120 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
250 гр кори за лазања
500 гр бешамел или ROBO ROUX BIANCO
250 гр моцарела
60 гр рендан пармезан
500 гр мешавина од печурки
½ чаша суво бело вино
2 чешниња лук
маслиново масло
сечкан свеж магдонос
сол
бибер
1 чаша млеко или супа

Подготовка

  1. Исцедете ги печурките.
  2. Подгответе бешамел или користете ROBO ROUX BIANCO
  3. Во тава ставете маслиново масло и пропржете го ситно исечканиот лук.
  4. Додадете ги печурките и белото вино и оставете да испари течноста. Зачинете со сол и бибер, додадете го исечканиот свеж магдонос и ставете настрана.
  5. Исечете ја моцарела на коцки.
  6. Истурете 2 лажици бешамел на дното на правоаголна тава. Наредете слој тестенини, премачкајте со бешамел, ставете неколку лажици печурки, моцарела и наросете рендан пармезан. Продолжете на ист начин додека не се искористат сите состојки.
  7. Истурете го млекото или супата по рабовите на тавата за да се зготват корите.
  8. Покријте ја тавата со алуминиумска фолија и печете во загреана рерна, на 200 ° C, околу 30-40 минути.
  9. Извадете ја фолијата и продолжете со печење уште 20 минути или додека тестенината не биде мека кога ќе ја боцнете со вилушка и површината добро зацрвенета.
  10. На крајот на готвењето, можете да преминете на функцијата на скара неколку минути за да направите убава кора.

Добар апетит!           

Употребени производи