КРОКЕТИ СО 4 ВИДА СИРЕЊЕ

kroketi so 4 vida sirenje

Крокети се вкусна закуска и најдоброто јадење што треба да го послужите кога правите забава. Овој рецепт е топчест, кремаст, крцкав… сè што ви е потребно за одлично залче! Подгответе го овој рецепт и изненадете ги пријателите.

kroketi so 4 vida sirenje

Време на подготовка: 1 час и 20 минути
Подготовка: средна
Порции: 12 крокети 

Состојки
ЗА КРОКЕТИТЕ:
300 гр варен компир
350 гр крема 4 вида сирење
1 лажица магдонос
брашно
јајце
лебни трошки
масло за пржење

ЗА СОСОТ:
маслиново масло
1 исечкан кромид
1 чешне лук
1 свежо луто пиперче
200 мл супа
25 мл оцет балсамико
220 мл сос од домат

Подготовка

  1. Изгмечете ги варените компири со вилушка. Додадете ја кремата од четири сирења и магдоносот.
  2. Изгмечете со раце и формирајте мали топчиња.
  3. Сплескајте ги меѓу дланките, а потоа извалкајте ги прво во брашното, потоа во јајцето и на крај во лебните трошки.
  4. Пржете во врело масло од обете страни, сè додека не добијат златно-кафена боја.
  5. За да го подготвите сосот, пропржете го исечканиот кромид, а потоа додадете ги лукот, лутото пиперче и две лажици од доматното пире (или една лажица двоен концентрат од домати). Промешајте со дрвена лажица.
  6. Во меѓувреме, во тенџере ставете ја зеленчуковата супа во паста во вода да се вари.
  7. Додадете ја подготвената супа и оцетот балсамико. Оставете го малку сосот, па додадете го остатокот од доматното пире.
  8. Послужете ги крокетите придружени со овој вкусен “домашен кечап“.

Добар апетит!

Употребени производи