КРЦКАВ НАУТ

krckav naut

Крцкавиот наут е лесна, брза, веганска, протеинска и пред сè вкусна закуска. Тоа е совршен генијален рецепт за прекинување на гладта и за аперитиви. Единствена маана им е тоа што веднаш ќе ги снема бидејќи нема да можете да престанете со грицкање!

krckav naut

Време на подготовка: 35 минути
Подготовка: лесна 

Состојки
400 гр наут
1 лажица брашно
1 полна лажичка сол
1 полна лажичка црвен пипер
бибер
рузмарин
3-4 лажици маслиново масло

Подготовка

  1. Загрејте ја рерната на 200 ° на функција вентилатор.
  2. Намачкајте ја со малку масло тавата. Исцедете го наутот и добро исушете го (оваа операција е важна затоа што ќе спречите влажноста да го забави крцкавото готвење).
  3. Ставете ги во сад, додајте црвен пипер, сол, брашното и измешајте добро.
  4. Истурете ги во еден слој на тавата (не ставајте хартија за печење). Промешајте над маслото.
  5. Гответе 30 минути со растресување на тавата на половина на готвењето. Последните 3-4 минути префрлете на функцијата скара.

Добар апетит!

Употребени производи