ГРАВ НА МЕКСИКАНСКИ НАЧИН

grav na meksikanski nacin

Гравот на мексикански начин е јадење кое во зимскиот период веднаш ќе ви го стопли срцето и душата. Од оваа комбинација на состојки прсти ќе излижете и нема ништо да оставите во чинијата!

grav na meksikanski nacin

Време на подготовка: 60 минути
Подготовка: лесна
Порции: 2 

Состојки
200гр црвен грав
2 кутлачи доматно пире
80гр сланина
1 црвен кромид
1 луто пиперче
сол
бибер
1 стапче цимет
1 лаворов лист
2 гранчиња рузмарин
маслиново масло
500мл зеленчукова супа

Подготовка

  1. Исечете го кромидот на тенки парчиња и грубо исечкајте ја сланината. Загрејте 3 лажици масло во голем длабок сад и пропржете ја сланината со кромидот 2 минути.
  2. Додадете ги гравот, ловоровиот лист, циметот, чили пиперчето и варете на висока температура 5 минути, мешајќи.
  3. Потоа додадете го доматното пире и зеленчуковата супа, покријте го со капакот и варете 30-40 минути.
  4. Земете 2 кутлачи од супата и измиксирајте ги за да добиете кремаста основа: додајте ја во остатокот од супата и измешајте.
  5. Зачинете со сол и бибер, извадете го цимет и ловоровиот лист.
  6. Сервирајте со тортилја или потпечен леб, ставајќи во која порција малку маслиново масло.

Добар апетит!

Употребени производи