ГРАТИН ОД ЊОКИ СО КРЕМА ОД 4 СИРЕЊА

gratin od njoki so krema od 4 sirenja

Гратин од њоки со крема од 4 сирења е многу лесен рецепт кој ќе го подготвите за неполн час. Ова е едноставно, но неодоливо јадење! Уживајте во кремастиот вкус на кремата од четири сирења и вкусните њоки.

gratin od njoki so krema od 4 sirenja

Време на подготовка: 50 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
800 гр њоки
400 гр крема од 4 сирења
сол
бибер

Подготовка

  1. Сварете ги њоките во малку солена вода до вриење. Кога ќе почмат да се појавуваат на површината на водата, извадете ги со лажица-решетка и соберете ги во сад.
  2. Во садот додадете ја кремата од 4 сирења. Додадете бибер по вкус и нежно измешајте.
  3. Наредете ги во сад за печење. Ставете го садот во загреаната рерна на 200 ° и потпечете. Кога ќе се формира светло златна кора на површината, извадете ја тавата од рерната.
  4. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи