ГРАТИН ОД БЕЛ АСПАРАГУС

Tava od asparagus

Гратинот од аспарагус е интересно јадење кое едноставно ќе го подготвите. Одличната комбинација на бел аспарагус со бешамел и кашкавал го прави ова јадење меко во внатрешноста, а со крцкава кора. Одличен неделен ручек.

Tava od asparagus

Време на подготовка: 40 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
бел аспарагус
кравји кашкавал Монтасио (по вкус)
млад кравји кашкавал Монтасио (по вкус)
путер (по вкус)
1 јајце
млеко (по вкус)
брашно (по желба)
сол

Подготовка

  1. Во тенџере подгответе не многу течен бешамел. Може да користите и Robo Roux Bianco
  2. Тавата убаво намачкајте ја со путер, додадете неколку лажици бешамел и одозгора ставете го белиот аспарагус.
  3. Одозгора ставете парче млад кравји кашкавал, па повторно слој бешамел.
  4. Потоа наросете голема количина од кравјиот кашкавал Монтасио.
  5. Ставете малку путер и печете во рерна околу 10 минути.

Добар апетит!

Употребени производи