ГОВЕДСКО СО АРТИЧОКИ

govedsko so artichoki

Подготовката на филето со артичоки е навистина полесно да се подготви отколку што изгледа. Ова е рецепт кој е одлично главно јадење со телешко месо, во комбинација со артичоки. Подгответе го и уживајте!

govedsko so artichoki

Време на подготовка: 60 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
600 гр говедско филе
4 артичоки
40 гр путер
1 чешне лук
3 сушени домати
1 гранче рузмарин
сол

Подготовка

  1. Артичоките исцедете ги и исечете ги на половина, а потоа на потенки надолжни парчиња.
  2. Исушените домати исечкајте ги на ленти и држете ги настрана.
  3. Во меѓувреме, стопете го путерот во тавче со ниски рабови и внимавајте да не го изгорите. Додадете го филето и пропржете го од двете страни по 2-3 минути.
  4. Потоа додадете сол, извадете ги филетите и држете ги топли настрана.
  5. Во садот од месото ставете ги исушените домати, артичоките, чешнето лук и гранчето рузмарин. Добро измешајте.
  6. Исечете го филето на парчиња и додадете ги артичоките и сушените домати.
  7. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи