ЧОРБА ОД МЕШУНКИ

chorba od meshunki

Супа од мешунките е хранливо и здраво јадење. Може да го конзумирате жешко за уживање во студените зимски денови или млако во текот на целата година. Доколку го подготвите како единечно јадење, одлично е придружено со крцкави лепчиња или кубети.

chorba od meshunki

Време на подготовка: 60 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
500 гр мешавина од мешунки
2 моркови
2 компири
150 домати
1 чешне лук
1 кромид
1 целер
микс од ароматични билки
1 л зеленчукова супа
4 лажици маслиново масло

Подготовка

  1. Подгответе ја супата од зеленчук, исплакнете ги мешунките под проточна вода, исцедете ги добро и поставете ги настрана.
  2. Во меѓувреме, подгответе мешавина со лук, кромид, морков и целер и пржете со две лажици масло.
  3. По 5 минути додајте ги мешунките, измешајте неколку минути и потоа додадете ја супата од зеленчук.
  4. Потоа додадете ги излупените и исечени домати, ароматичните билки: мајчина душица, ловоров лист, рузмарин или зачините што ги сакате, солта, и доведете ја супата до вриење, гответе полека на тивок оган.
  5. Во меѓувреме излупете ги и исечкајте ги компирите на коцки. Половина час по готвењето, додадете ги излупените коцки компири во супата.
  6. Откако супа од мешунки ќе биде подготвена, додадете го маслото.
  7. Сервирајте топло.

Добар апетит!

Употребени производи