БРЗИ ТЕСТЕНИНИ АЛА КАРЛОФОРТИНА

brzi testenini ala karlofortina

Тестенините од видот penne со туна, песто и шери домати е традиционално јадење кое е типично за островот Сардинија. Неверојатно брз и лесен рецепт кој ќе направи да уживате во секој залак.

brzi testenini ala karlofortina

Време на подготовка: 16 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
420 гр тестенини (тип penne)
220 гр туна во масло
200 гр песто
400  гр шери домати
200 гр црни маслинки без семка
маслиново масло
2 чешниња лук
сол и бибер

Подготовка

  1. Додека се варат тестенините, запржете го лукот во тавче со малку маслиново масло.
  2. Додадете ги шери доматите и оставете тивко да се готви околу 10 минути
  3. Згмечете ги доматите со вилушка, додајте ја ситно исецканата туна и сецканите црни маслинки
  4. Ставете сол и бибер по вкус и гответе неколку моменти.
  5. На крај додадете го пестото, измешајте и додадете малку од водата во која се вареа тестенините.
  6. Исцедете ги тестенините и ставете ја во тавчето, додавајќи малку маслиново масло. Потоа исклучете.
  7. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи