БРУСКЕТИ СО ПЕСТО И СУШЕНИ ДОМАТИ

brusketi so pesto i suseni domati

Брускетите со песто и сушени домати се одлична закуска во секое време бидејќи се подготовуваат многу брзо. Босилекот кој се содржи во пестото, дополнително го истакнува вкусот на сушените домати. Рецептот е едноставен, лесен, вкусен, интересен – триумф на медитерански вкусови!

brusketi so pesto i suseni domati

Време на подготовка: 15 минути

Подготовка: лесна

Порции: 8 парчиња

Состојки:
8 парчиња леб багет
8 сушени домати
8 лажици песто

Подготовка:

  1. Загрејте ги парчињата багет 10 минути во загреаната рерна на 180 ° C;
  2. Kога парчињата ќе станат златно-кафени, извадете ги од рерната и оставете ги само 5 минути да се оладат.
  3. Ставете доза од пестото на секое парче и одозгора ставете по еден сушен домат.
  4. Сервирајте.

Добар апетит!

Препорака: за дополнителен вкус, на парчињата багет, пред печењето, може да додадете малку маслиново масло

Преземено од: https://www.gustissimo.it/ricette/bruschette-crostini/crostini-con-pesto-e-pomodori-secchi.htm