БРУСКЕТИ СО ПЕСТО И МОЦАРЕЛА

brusketi so pesto i mocarela

Брускетите со песто и моцарела се супер брзо мезе за служење при попладневен или вечерен аперитив со пријателите. Се подготвуваат едноставно и за само неколку минути ќе имате вкусно мезе по кое сите присутни ќе посегнат.

brusketi so pesto i mocarela

Време на подготовка: 15 минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
8 парчиња леб
150 гр бурата или моцарела
80 гр песто
75 гр сушени домати
15 гр индиски ореви

Подготовка

  1. Исечете го лебот на парчиња и печете го неколку минути во тава, од двете страни.
  2. Во меѓувреме, пресечете ја моцарелата на парчиња.
  3. Исечете ги сушените домати на филети.
  4. Ставете слој од пестото на печеното парче леб, ставете од буратата (или моцарелата) и доматите.
  5. Одозгора додајте ги индиските ореви.
  6. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи