БРУСКЕТИ СО МОЦАРЕЛА И ИНЧУНИ

brusketi so mocarela i inchuni

Крцкави и кремасти, брускетите со моцарела и инчуни во масло се одлично мезе за летните вечери со пријателите. Едноставни за подготовка и едноставни за сервирање, оваа комбинација на состојки ќе ве однесе директно на Медитеранот! Уживајте во брускетите со чаша вино!

brusketi so mocarela i inchuni

Време на подготовка: 10 минути
Подготовка: лесна
Порции: 6 брускети 

Состојки
6 парчиња леб
300 гр моцарела (или страчатела)
12 инчуни во масло
оригано (по вкус)
12 капери

 

Подготовка

  1. Потпечете ги парчињата леб во рерна.
  2. Откако ќе се испечат, одозгора ставете од моцарелата (или страчателата).
  3. Ставете на секоја од брускетите по две инчуни, неколку капери и потоа малку оригано.
  4. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени состојки