АРТИЧОКИ ALLA GIUDIA

artichoki alla giudia

Вкусните артичоки ALLA GIUDIA се одличен класик на римската кујна, типично јадење на главниот град на Италија кое е многу познато и пошироко. Внесете ја италијанската кујна во вашиот дом и уживајте во прекрасните вкусови.

artichoki alla giudia

Време на подготовка:  минути
Подготовка: лесна
Порции: 4 

Состојки
4 артичоки ала романа/срца од артичоки
маслиново масло
сол

Подготовка

  1. Исцедете ги артичоките. Доколку користите срца од артичоки, убаво исушете ги, па зачинете ги со сол и бибер.
  2. Наполнете до половина со масло еден мал сад и загрејте го да стане врело.
  3. Потоа ставете ги артичоките и пржете ја секоја страна по 2-3 минути.
  4. Кога скоро ќе бидат готови, додадете малку вода во тавчето за да ја прилагодите крцкавоста на артичоките, а потоа исцедете ги исушете ги на хартија.
  5. Сервирајте.

Добар апетит!

Употребени производи