Телефонски нарачки на 070271543. Бесплатна достава над 2000,00 ден. Достава во Скопје во ист или нареден работен ден во избран термин. Достава во останатите градови во 1 работен ден.

Екстра девствено сицилијанско маслиново масло

730.00 ден

Од Сицилија со љубов! Уникатен производ кој се однесува на боите и вкусовите на топлата сицилијанска земја. Празник за сите сетила. Сицилијанско екстра девствено маслиново масло со заштитена географска одредница, произведено со маслинки собрани исклучиво на териториите на општините на Сицилија, резултат на уникатна комбинација на човечки и еколошки фактори карактеристични за територијата. Заштитената географска одредница е силна, ефективна и единствена алатка за потврдување на потеклото на нашето екстра девствено маслиново масло и брендот Сицилија.
Ова масло се произведува од сортите маслинки: Biancolilla, Nocellara и Cerasuola, кои се берат рачно во периодот од септември до декември, а потоа во рок од 48 часа по бербата се притискаат, по што се врши екстракција со систем на континуиран циклус, природно декантирање и пренесување. Филтрацијата се врши преку природни материјали.
Маслото се одликува со лесен овошен вкус со слатка позадина на вкус на бадем. Има средна густина со зелена боја и златно-жолти рефлексии. Совршено се вклопува со риба, салати, супи од мешунки и зеленчук.
Маслиновото масло, освен што е вкусно, тоа е и одлично за Вашиот организам. Ќе Ви помогне да размислувате побрзо бидејќи е полно со здрави масти. Липидите во маслото помагаат при одржувањето на нервните патишта во вашиот мозок, а ова им овозможува на мозочните импулси да се движат поефикасно. Исто така, тоа е суперхрана за Вашето срце, ја подобрува и работата на дигестивниот систем, а може и да Ви помогне во процесот на губење на телесната тежина. Маслиновото масло преку антиоксидансите го спречува процесот на стареење, што значи дека Ве одржува млади, а ја одржува и свежината на Вашите нокти, кожа и коса.

Грамажа: 500мл

На залиха

Количина:
Бренд: